Ślub i wesele to przedsięwzięcia wymagające planowania z góry i to niekiedy nawet na kilka lat wcześniej. To szczególnie ważne, jeżeli uroczystość ma być w sezonie wiosenno-letnim, kiedy to odbywa się wiele wesel. Jakie elementy należy zaplanować z odpowiednim wyprzedzeniem, by wraz ze zbliżającym się ślubem nie zaznawać coraz więcej stresu?

Termin, sala i kościół

Jeżeli terminem na wesele ma być jakaś szczególna data, która w dodatku jest popularna, na przykład znajduje się w czerwcu, lipcu czy grudniu na święta, uroczystość trzeba będzie zaplanować nawet kilka lat wcześniej. Podobnie jest wtedy, kiedy para chce się pobrać na Wielkanoc. W innych wypadkach wystarczy roczne wyprzedzenie. Oczywiście nie zawsze w wybranym terminie uroczystość może odbyć się w kościele, który akurat upatrzyli sobie młodzi. Jeżeli chodzi o ślub cywilny, tutaj są zdecydowanie luźniejsze terminy, ale w sezonie również trzeba czasem nieco zaczekać.

Jedną z największych trudności może być znalezienie sali na wesele w wybranym terminie. Oczywiście nie każda sala przypadnie do gustu państwu młodym ze względu na wielkość, wystrój i wiele innych czynników, stąd nieraz trzeba długich wędrówek od sali do sali, by zamówić coś, co zaspokoi gusta młodych oraz ich rodziców.

Suknia ślubna

Jeżeli suknia ma być projektowana od postaw, a nie kupiona czy wypożyczona w salonie, najlepiej jej poszukiwania zacząć nawet dwa lata wcześniej. Podobnie, jeżeli ma być ona sprowadzana z zagranicy, co niekiedy wiąże się z przesunięciami w terminie. Znacznie łatwiej jest kupić strój panu młodemu i mężczyźni w większości przypadków zostawiają to na ostatnią chwilę. Są też jednak panowie, którzy szyją garnitur na miarę i tutaj należy wziąć pod uwagę czas na same prace, ale także znalezienie dobrego krawca, który podejmie się tego zadania.